Špecifické miesto medzi elektronickými informačnými zdrojmi patrí elektronickým encyklopédiám typu on-line, ktoré sú typickými hypermediálnymi dokumentmi so všetkými jeho vlastnosťami. On-line encyklopédie majú nielen všetky prvky, ktoré umožňuje hypertext (čo je nelineárne usporiadanie textu, v ktorom sú jednotlivé časti navzájom prepojené hypertextovými väzbami), ale navyše zahŕňajú multimediálne prvky (mnohé z nich vrátane animácie) [13].
O-nline encyklopédie sa vyznačujú týmito znakmi [13]:
· vyhľadávanie hesiel podľa kľúčových slov, · booleovské vyhľadávanie (a/alebo/nie), · vyhľadávanie podľa prispievateľov, · vyhľadávanie ilustrácií, · zúženie vyhľadávania podľa úrovne spracovania hesla (základné, zložitejšie alebo vyhľadanie špeciálne spracovaného hesla), · hyperlinky medzi jednotlivými heslami, · linky na príbuzné heslá v rámci encyklopédie, · linky na primárne pramene, · linky na dôležité vedecké webové stránky, · pravidelné ”updatovanie” (asi 20 % textu on-line encyklopédií sa ročne inovuje na základe najnovších poznatkov).
Najväčšia a najznámejšia elektronická encyklopédia, ktorá existuje aj s slovenskom jazyku, je Wikipédia. Wikipédia je charakterizovaná ako „snaha o vytvorenie a distribuovanie voľne dostupnej encyklopédie každej osobe na planéte v jej rodnom jazyku a to v čo možno najlepšej kvalite.“
Wikipédia je na webe založená encyklopédia s otvoreným obsahom, ktorú možno voľne upravovať a slobodne čítať. Je sponzorovaná neziskovou organizáciou Wikimedia Faundation. Má 195 nezávislých jazykových vydaní a najrozsiahlejšieho anglického. Do apríla 2006 Wikipédia zaznamenala 92 „aktívnych“ jazykových verzií. Päť najväčších jazykových verzií sú anglický, nemecký, francúzsky, poľský a japonský. Jednotlivé jazykové verzie fungujú nezávislé jedna od druhej a nezasahujú si do obsahov. Všetky verzie sú však podriadené spoločnému pravidlu „nestranný uhol pohľadu“.
Wikipédia obsahuje približne 1,5 milióna článkov, z ktorých viac ako 1 000 000 je v angličtine, viac ako 380 000 v nemčine a viac ako 200 000 v japončine a francúzštine. Začínala 15. 1. 2001 ako doplnok k expertmi písanej Nupedii. Jej články sú upravované dobrovoľníkmi vo wiki štýle, čo znamená, že články môže meniť v podstate hocikto. Vzhľadom na to, že Wikipédia presadzuje otvorenú filozofiu, jej najväčším problémom je vandalizmus a nepresnosť [14].
V nasledujúcej časti ponúkame zoznam niektorých významných on-line encyklopédií [13]
VŠEOBECNÉ ENCYKLOPÉDIE
Britannica.com obsahuje výber článkov z viac ako 70 titulov špičkových časopisov a je zároveň sprievodcom k najlepším miestam na webe. Jej prelinkovania vedú k ďalším informáciám obsiahnutým takmer na 100 miliónoch WWW stránok.
Tlačená verzia tejto encyklopédie vyšla už roku 1920. Voľne prístupná on-line verzia disponuje pol miliónom slov a viac ako 80 000 hypertextových prelinkovaní. V súčasnosti patrí k najkomplexnejším encyklopedickým dielam na svete.
On-line Encyclopedia of Science & Technology 7 000 článkov, 115 000 definícií a životopisy viac ako 1 200 kľúčových vedcov. Poskytuje možnosť prístupu k ďalším informáciám na najlepších miestach na webe.
The New Book of Knowledge On-line Používateľské zázemie: študenti stredných a vysokých škôl, široká verejnosť. Tlačená verzia tejto encyklopédie vychádzala v USA od roku 1912. On-line verzia prináša množstvo faktov, projektov, experimentov, literárnych výberov v popularizovanej forme. Každý týždeň prináša 5 nových inšpiratívnych ”esejí” napísaných špeciálne na podnietenie záujmu študentov o rozličné oblasti vedy. Táto jej časť je známa pod menom NBK News.
Online vyhľadávanie v Ottovej encyklopédii, Malej československej encyklopédii a Encyklopédii Universum.
Encyklopedické heslá z vedy a techniky, literatúry, spoločnosti, športu a umenia.
ODBORNÉ ENCYKLOPÉDIE
Biologicko-lekárske vedy
Encyclopedia of Life Sciences On-line Používateľskou skupinou sú vysokoškolskí študenti a odborná verejnosť. Obsahuje asi 12 miliónov slov, vyše 3000 článkov (každý článok má v priemere 4000 slov), na ktorých tvorbe sa podieľalo do 5000 najvýznamnejších vedcov sveta, viac ako 6000 obrázkov farebných i čiernobielych, 180 000 indexovaných hesiel, 30 000 vnútorných liniek, tisíce liniek na dôležité vedecké WWW. Takto stručne by sa dala definovať jedna z najnovších encyklopédií na webe – Encyclopedia of Life Sciences On-line.
Voľne prístupný slovník obsahuje výklad termínov vzťahujúcich sa na biochémiu, molekulárnu biológiu, medicínu, chémiu, fyziku, biológiu rastlín, rádiobiológiu...
Encyklopédia pre zdravotné sestry.
Filozofia, psychológia (kognitívne vedy)
The MIT Encyclopedia of the Cognitive Sciences Jadrom encyklopédie sú tieto vedy: filozofia, psychológia, neurológia, lingvistika a jazyky, kultúra a evolúcia, počítačová inteligencia.
Routledge Encyclopedia of Philosophy On-line Zameraná pre vysokoškolských študentov, odbornú i laickú verejnosť. Už vydanie tejto encyklopédie na CD-ROM v roku 1998 malo široký svetový ohlas a získalo mnoho významných ocenení. Je pokladaná za najambicióznejší medzinárodný projekt v oblasti filozofie za posledných 30 rokov. Všetky heslá sú originálnymi prácami významných osobností a zahrnujú pohľad na filozofiu zo všetkých kontinentov a všetkých období. Prelinkovaním umožňuje prístup k tomu najlepšiemu z filozofie na webe.
Encyklopédia laboratórnych pojmov.
Otvorená filozofická encyklopédia.
Geografia, vlastiveda
Používateľské zázemie: školské, akademické a verejné knižnice. Jej 45 000 hesiel a viac ako 25 miliónov slov vytvorených viac ako 5 600 odborníkmi pokrýva všetky akademické oblasti a možné témy. Obsahuje vyše 155 000 internetových liniek na približne 30 000 článkov a je takto nielen dôležitým informačným zdrojom sama osebe, ale aj sprievodcom k zdrojom na webe.
Zaraďuje sa medzi špičkové geografické encyklopédie. Jej tlačená verzia vychádza v USA od roku 1929. Jadrom tejto encyklopédie je 330 článkov. Každý z nich je zrekategorizovaný do desiatich subdivízií. Každý článok je priamo prelinkovaný na fakty, mapy a zástavy. Encyklopédia obsahuje aj 870 máp Elektronického atlasu. Celá encyklopédia je poprepájaná internými linkami a tisíckami liniek na webe.
Jazykoveda
Je určená širokému okruhu používateľov anglického jazyka.
Hudba
The New Dictionary of Music and Musicians Pre študentov univerzít, odbornú i laickú verejnosť. Druhé vydanie on-line hudobnej encyklopédie ponúka dynamický vyhľadávací nástroj, kombinujúc plný text 29-zväzkovej tlačenej verzie so zvukovým záznamom a bohatými ilustráciami, s prelinkovaním (3 000 liniek) na webové stránky z oblasti hudby na celom svete.
Knižničná a informačná veda
On-line Dictionary of Library and Information Science Slovník je voľne prístupný. Obsahuje výklad 2 600 termínov.
Literatúra
Tento výnimočný elektronický zdroj je určený pre študentov stredných a vysokých škôl a širokú verejnosť. Encyklopédia poskytuje okrem výkladu jednotlivých hesiel aj bohatú kolekciu primárneho zdrojového materiálu určeného na čítanie. Podporuje interdisciplinárny prístup k literatúre s cieľom porozumieť jej v historickom, sociálnom a kultúrnom kontexte. Umožňuje prístup k externým webovým miestam, čím umožňuje používateľovi nezávislé prehľadávanie ďalších informačných zdrojov.
Encyklopédia súčasných spisovateľov na Slovensku.
Matematika
The Mathematical Atlas – A Gateway to Modern Matemathics Voľne prístupný atlas poskytuje úvod do týchto oblastí modernej matematiky: kombinatorika, teória čísiel, algebra, geometria a topológia, funkcionálna a numerická analýza, diferenciálne rovnice. Venuje sa aj aplikáciám vo fyzike, informačnej vede, teórii pravdepodobnosti a v iných vedách.
Spoločenské vedy
International Encyclopedia of the Social & Behavioral Sciences Vydavateľom tejto on-line encyklopédie, určenej pre odborníkov z oblasti spoločenských vied, je Elsevier Science, ktorý ju sprístupňuje na platforme ScienceDirect. On-line encyklopédia IESBS umožňuje lokalizovať informáciu multiplicitnými prostriedkami (Browse, Search). Dynamické prelinkovanie v rámci jednotlivých článkov zavedie používateľa k zdrojovému abstraktu a k ďalším príbuzným informačným zdrojom. Všetky články sú dostupné vo ”full textoch” vo forme HTML alebo PDF.
Veda a technológia
Dictionary of Science and Technology Jeden z najväčších vedeckých slovníkov, aký bol kedy skompilovaný v anglickom jazyku na webe. Umožňuje vyhľadávanie viac ako 130 000 termínov zo 130 oblastí vedy. Hlavné oblasti: Engineering Sciences, Life Sciences, Medicine, Physical Sciences, Mathematics and Computer Science, Social Science, General and Miscellaneous.
Encyklopédia z oblasti vedy a techniky.
Internetová encyklopédia zbraní a vojenskej techniky.
Encyklopédia počítačových vírusov.
Prehľadný, triedený a kontrolovaný zoznam odkazov na on-line encyklopédie ponúka taktiež www stránka http://www.zoznam.sk/katalog/Spravodajstvo-informacie/Encyklopedie/. |
© Tento projekt vznikol ako školské dielo podľa §51 zákona č. 18 o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom. |
Encyklopédia v tlačenej podobe je dielo odbornej literatúry, ktoré obsahuje v abecednom usporiadaní základné poznatky jedného alebo všetkých vedných odborov. Cieľom je poskytnúť čo najširšiemu okruhu používateľov zrozumiteľný výklad princípov, zákonov, pojmov, javov a súvislostí medzi nimi. Podľa toho, či spracúvajú poznatky jedného alebo všetkých vedných odborov, rozlišujeme odborové (špecializované, monotematické), všeobecné a vlastivedné encyklopédie [8].
Základnou informačnou jednotkou encyklopédie je encyklopedické heslo - komplex logicky usporiadaných informácií, ktoré vyjadrujú určité, podľa typu encyklopédie, teoretické alebo praktické poznatky o určitej objektívnej skutočnosti. |
Čo je encyklopédia |
Čo je elektronická encyklopédia |