Vznik a vývoj internetu

 

· Na nápad vytvoriť prostredie schopné spojiť a sprístupniť všetky vedomosti sveta prišiel už  na konci 20. rokov minulého storočia anglický spisovateľ science fiction H. G. Wells.  V tej dobe to bola úplná utópia.

· V predvojnových rokoch sa Američan Vannevar Busch  pohrával s myšlienkou spojiť pomocou mechanických strojov dokumenty, ktoré by mali nejakú súvislosť. Jeho projekt „Menex“ vyšiel na svetlo sveta  po druhej svetovej vojne. Zaujímavé  je, že Busch si vzal ako vzor pre svoju prácu utópiu H. G. Welsa.

· Theodor  Nelson  bol  prvý,  kto  použil  termín  hypertextu  a  použil

 

 

© Tento projekt vznikol ako školské dielo podľa §51 zákona č. 18 o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom.

       technológiu hypertextu v praxi. Jeho myšlienky sa spracovali v projekte „Xanadu.“

· V roku 1969 USA začalo experimentovať s počítačovou sieťou ARPANET. Bol to experimentálny projekt Agentúry ministerstva obrany USA. Táto sieť navzájom prepájala štyri počítače. Až do roku 1983 sa táto sieť využívala hlavne vo vojenskej sfére a jej cieľom bolo zabezpečiť riadenie krajiny aj po vypuknutí vojny a v najhoršom prípade po jadrovej katastrofe.

· Od roku 1984 sa na sieť ARPANET pripájali aj iné siete. Postupne začali využívať túto sieť univerzity a iné výskumné centrá, čím sa internet začal rozvíjať predovšetkým v akademickom prostredí. ARPANET zanikol v roku 1990.

· V roku 1987 vládna agentúra National Science Foundation (NSF) začala pripájať na ARPANET sieť NSFNET, ktorá bola využívaná predovšetkým v akademickom prostredí. Okrem siete NSFNET sa rozvíjali aj iné siete, ktorých cieľom boli komerčné aktivity. Tieto siete neskôr prebrali funkciu hlavnej siete [4].